Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığı

Köpeklerde kanlı ishal hastalığı.Akademik adıyla Parvoviral Enteritis adı verilen  hastalık sebebi ile binlerce köpek yavrusu ölümün pençesine düşmektedir. Tedavi için geç kalınması durumunda köpeğin kurtulma şansı hemen hemen yok gibidir. Bu ölümcül hastalıktan korunmak için yazımızın sonunda ne gibi önlemler almanız gerektiğine değineceğiz.

Köpeklerde Kanlı İshal Neden Olur

Hastalık etkeni Canine Parvovirus’tur. Bu etken akut kanlı ishale sebep olur. Vücuda giren etken, intestinal; bağırsak, kemik iliği ve lenfoid dokulara yerleşen etken, iki önemli belirtiye sebep olur.

  1. Akut miyokarditis dediğimiz kalbin miyokart tabakasının yangısına,
  2. Hemorajikenteritis dediğimiz kanlı ishale sebep olur

Kısa sürede etki ettiği için köpeğin büyüklüğü ve tedaviye ne kadar erken başlandığı büyük önem arz etmektedir. Eğer 4 gün tedavi uygulandığı halde durumunda herhangi bir düzelme olmaması durumunda prognozun kötü olduğu anlaşılır.

Canine Parvovirus(CVP), deterjan, alkol ve ısı gibi faktörlere karşı dirençlidir. Etken enfekte köpeklerin ayakları, insan giysileri ile sağlıklı köpeklere bulaşabilir.  Hayvanın vücuduna giren virüs genellikle 7-10 gün içinde hastalık oluşturur.

Kanlı İshale Duyarlı Köpek Irkları ve Yaşları

DobermanPicher, Rottweiler, Labrador, Am.Stafffordshireterrier, GermanShepherd ve Alaska kızak köpekleridir.

Satılık köpek araştırmasında şunu bilmelisiniz ki hastalık en çok Temmuz-Eylül ayları arasında görülür. Kısırlaştırılmamış, aşılanmamış, bir yaşın altındaki köpeklerde görülme ihtimali daha yüksektir.

12 haftadan küçük köpeklerde görülme ihtimalleri çok yüksektir.  Çünkü bağışıklıkları yeteri kadar gelişmemiş ve vücudunda bölünen hücre sayısı fazladır.

Dışkı ile yolu ile başka köpeklere yayılan etken solunum ve sindirim bulaşacaktır.  Etkeni önlemek için kullanılan en etkili dezenfektan Sodyum Hipoklorid; çamaşır suyu’dur.

Köpeklerde Kanlı İshal Belirtileri

Etkenin vücuda girmesinden 7-10 gün sonra hayvan hasta olur. İlk belirti çok şiddetli kusmadır.  Sonrasında ishal, iştah kaybı, sıvı kaybı görülür.

İlk etapta gıri-sarı renkte olan ishal, çok zaman geçmeden kanlı ve kötü kokulu bir hal alır.

Miyokarditis nedeni ile iyileşen hayvanlar oluşan konjestif kalp yetmezliği nedeni ile aylar sonra da ölebilirler.

Köpeklerde Kanlı İshal Tanısı

Köpeğiniz 6-20 haftalık dönemler arasında yer alıyorsa ve yukarıda saydığımız belirtilerin de görülmesi durumunda ilk akla gelmesi gereken kanlı ishal olmalıdır.

Canine Parvovirus( kanlı ishal) diğer bazı hastalıklar ile kolaylıkla karışabilir. Bunlar; Enfeksiyöz canine hepatitis, Canine coronavirus, Salmonella, Campylobacteriosis, Hemorajikgastroenteritis, Toksikasyonlar ve Canine Distempervirus’tür.

Kanlı İshal Tedavisi(Parvovirus)

Satılık köpek yavruları araştırması yapmadan önce bazı hastalıklar hakkında bilginiz olması şarttır. Karşılaştığınız zaman ne yapmanız hakkında size bilgi verir. Bu hastalıklar oldukça sık karşılaşılan hasıtalıklardır. için kanlı ishal tedavisinde sıvı sağaltımının yeri yadsınamaz. Köpek tekrar yiyip içene kadar sıvı sağaltımı yapılmalıdır. Sıvı sağaltımı için dengeli elektrolit solisyonlar uygulanır. Köpekte hipovolemik şok şekillenmesi gibi bir durum söz konusu ise kilogram başına saatte 90 ml sıvı verilebilir. İlerleyen zamanlarda hipoglisemiya karşı dekstroz verilmelidir. Hastanın potasyum seviyeside kontrol edilmeli, eksik olması durumunda potasyum takviyesi de yapılmalıdır.

Genel sağaltımda verilecek toplam sıvının 1/3 ü kolloid, 1/3’ü de kristaloid çözeltilerden oluşmalıdır.

Kanlı ishal ile azalan veya ortadan kalkan bağışıklık sistemi nedeni ile vücut diğer pek çok bakteri ve mikroorganizmanın saldırısına açık bir hale gelmektedir. Bu nedenle mevcut bakteri veya vücuda alınabilecek yeni bakterilere karşı geniş spektrumlu bakterileri öldürecek antibiyotik damar içi uygulanır. Aminoglikozid antibiyotiklerin kullanımında dikkatli olunmalıdır; böbrek yetmezliğine neden olabilirler.

Köpekte oluşan kusmayı önlemek için;

Kusma kesici preparatlar serum içine veya ayrı olarak damar içi verilebilir. Bu uygulamalara rağmen kusma hala devam ediyorsa; yabancı cisim, invaginasyon, refluözofajit, akut pankreatitis gibi hastalıklar göz önüne alınmalıdır.

Reflu’ya bağlı şekillenen özofajitde salya akıntısı, bulantı ve abartılı yutma hareketler ile karakterizedir.  Bu hastalığın tedavisinde ise mide koruyucu ilaçlar kullanılır.

Bakteriyel endotoksinlere karşı çok sık kullanılan polivalanantiserumlar bulunmaktadır.  Uygulama da ise kristaloidsolisyonlara katılarak ve yavaş damar içi verilir.

Bir diğer dikkat edilecek nokta ise hastanın dışkısı parazit yönünden muayene edilmelidir.

ParvoviralEnterit-Kanlı İshal Hastalığına Karşı Koruyucu Önlemler

Koruma deyince akla ilk gelecek önlem aşılamadır. Fakat aşılama  ile hastalığa karşı kesin bir önlem alınmış olmaz. Bu ifadeden anlaşılabileceği gibi aşılı hayvanlarda hastalığa yakalanabilir. Fakat aşısızlara göre bu oran daha da düşmüş olur. Kullanılan aşılar modifiye canlı aşılardır.

Kanlı ishale karşı 6. Haftadan sonra aşılamalar yapılmalıdır. Çünkü bu tarihe kadar anneden gelen koruyucu antikor titresi yeterli seviyededir. Bu süre içinde yapılırsa koruyucu antikor titresi istenilen düzeye ulaşamayacaktır. Haftalara göre yapılan aşıların koruyucu niteliğini yüzde değeriyle ifade edecek olursak; 6. Haftada yapılan aşı % 15 koruyuculuk sağlar, 6.9 haftalar arasında yapılan aşı % 40, 6-9-13. Haftalarda yapılan aşı % 60, 6-9-13-16. Haftalarda yapılan aşı % 80 ve son olarak 6-9-12-16-18. Haftalarda yapılan aşı sonrası bağışıklık % 95 civarlarına kadar yükselir.

Veteriner Hekiminiz ilk aşılamadan itibaren sizleri 20 gün arayla aşıların tekrarı için kliniğe çağıracaktır. Yeterli düzeyde antikor titresi oluşabilmesi için aşının yıl içinde 4 kez yapılması ve her yıl düzenli olarak tekrarlanması gerekmektedir.

Hastalığa karşı predispoze; duyarlı olan Rottweiler ve Doberman ırkı köpeklerde ek önlem olarak 5-6. Aylarda ek bir aşılama daha yapılmalıdır.  Aşılama yapıldıktan sonraki 2-3 haftalık süre zarfında dikkatli olunmalıdır. Veteriner Hekiminiz gerek gördüğü taktirde aşıya ek olarak immun sistemi destekleyici preparatlar uygulayabilir.

6 haftadan küçük köpeklerde modifiye canlı aşı kullanılmamaktadır.

Köpeklerde Kanlı İshal İnsanlara Bulaşır Mı?

Canine parvovirus adından da anlaşılabileceği gibi köpeklerin bir hastalığıdır. Enfekte köpekten dışkı vasıtası ile çevreye yayılır, ardından diğer köpeklerin sindirim ve solunum yollarından lenf nodüllerine, kemik iliğine ve dalağa, oradan da kan yolu ile bağırsaklara yerleşir, buarada bağırsak epitellerini parçalayarak kanamaya sebep olur.

Etken insanlarda hastalık oluşturma yeteneğine sahip değildir.  Köpeğin bulunduğu yerler Sodyum Hipoklorid; çamaşır suyu ile temizlenir ise etken denatüre edilecektir.

Köpeklerde Kanlı İshal Tedavi Fiyatları

Satılık Rottweiler yavrularında kanlı ishal biraz daha fazla söz konusu olur. Bu yüzden Rottweiler alacağınız yere önce güvenmeye çalışın. Hastanın bakımı, sıvı sağaltımı, diğer uygulamalar da dahil edildiğinde 300-500 TL arasında değişen fiyatlar ile karşılaşacaksınız. Bu fiyatlar çeşitli sosyo ekonomik koşullara göre değişiklik göstermektedir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

45 yorum “Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığı”